Conferinţe de excepţie la Zilele Universităţii

În programul manifestărilor dedicate aniversării celor 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi sunt cuprinse 4 conferinţe de excepţie:

• Conferinţa “Este România o țară a culturii?” susţinută de domnul Ioan Holender (20 octombrie, Aula Magna, ora 17.00)
  • Conferinţa „Un umanism globalizat? Dificultăți și posibilități” - Prof. univ. dr. Virgil NEMOIANU (26 octombrie, ora 16.30, Aula Magna)
  • „L`Université moderne entre crainte et espoir”, conferinţă susţinută de domnul Prof. univ. dr. Denis MIÉVILLE, Universitatea Neuchâtel (27 octombrie, ora 16.00, Aula Magna)
  • „Parabolele lui Iisus. O analitică a receptivităţii” – conferinţă susţinută de domnul Prof. univ. dr. Andrei PLEȘU (27 octombrie, ora 17.00, Aula Magna)

Descărcaţi programul complet al manifestărilor